Poniżej znajduje się krótka charakterystyka różnych rodzajów urządzeń filtracyjnych. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych urządzeń i sposobu ich działania można znaleźć w dziale Artykuły. Konkretne urządzenia, ich opisy i zdjęcia są dostępne na stronach Urządzenia i Wyparki.
Informacje o dopłatach jakie można uzyskać z ZUSu na zakup urządzeń filtracyjnych znajdą państwo w dziale Dopłaty ZUS.
Skimmery olejowe
Skimmery olejowe pracują według sprawdzonej zasadzy swobodnie puszczonego w ruch przewodu zbierającego. Są wykorzystywane do odłuszczania wody, oczyszczania ścieków, odolejania emulsji/chłodziw, usuwania oleju z kąpieli odtłuszczających w myjkach przemysłowych czy też wspomagania utylizacji cieczy przemysłowych. Bezkońcowy wąż, wykonany z elastycznego, odpornego na wysoką temperaturę i specjalnie skomponowanego składu tworzywa sztucznego zbiera z powierzchni olej lub tłuszcz, jednocześnie pozostawiając wodę. Przyklejony olej jest w sposób ciągły ściągany z węża przez skrobaki, a następnie jest usuwany. Ciągły ruch obrotowy przewodu olejowego powoduje przemieszczanie się pływających zanieczyszczeń w zbiorniku, co umożliwia sprawne zebranie oleju z całej jego powierzchni. Zaletą skimmerów jest prosta konstrukcja ograniczająca prace konserwacyjne i możliwość ich zamontowania w prawie każdym miejscu i możliwość dostosowania długości węża do wielkości zbiornika. W zakładce Filmy znajduje się nagranie przedstawiające działanie skimmera.
Urządzenia czyszcząco-filtrujące
Mobilne urządzenia do kompletnego oczyszczania pozwalają na uniknięcie długotrwałych przestojów w zakładzie. W przeciwieństwie do stacjonarnych konstrukcji charakteryzują się mniejszym rozmiarem, dużą szybkością działania i prostotą obsługi. Materiały stałe i wióry gromadzone są w zabudowanym pojemniku, natomiast ciecze są oczyszczane za pomocą filtracji próżniowej. Opróżniony zasobnik maszyny oczyszczany jest za pomocą lancy wysokociśnieniowej. Oczyszczona ciecz zostaje ponownie przetłoczona do oczyszczenia maszyny przy użycu pompy zwrotnej, a oleje pochodzenia obcego pozostają w urządzeniu oczyszczającym. Sprawia to, że urządzenia te idealnie nadają się do okresowego oczyszczania wnętrza maszyn i zbiorników, zbierania wiórów, szlamu szlifierskiego czy oczyszczania chłodziw i olejów chłodząco smarujących.
Systemy ultrafiltracyjne
Ultrafiltracja polega na mechanicznej separacji cząsteczek bez użycia środków chemicznych. Oddzielenie substancji odbywa się na podstawie wielkości i kształtu cząsteczek. Do filtracji wykorzystywane są membrany ultrafiltracyjne posiadające specjalną powierzchnię i asymetryczną strukturę podstawową. Pozwalają one zatrzymać nieporządane mikrocząsteczki, emulsje i oleje we wszelkich roztworach wodnych. Membrany są odpowiednio dobierane w zależności od rodzaju oczyszczanej substancji. Systemy te występują w wersjach obsługiwanych ręcznie lub zautomatyzowanych.
Filtry elektrostatyczne
Filtry te działają w oparciu o pole elektrostatyczne, przez które jest poprowadzony olej. Siła pola elektrycznego popycha cząsteczki zanieczyszczeń na umieszczone pomiędzy elektrodami elementy czyszczące, na których są one odkładane. Podczas procesu oczyszczania specjalny kształ elementów czyszczących wymusza ciągły ruch oleju hydraulicznego. To powoduje, że cząsteczki zanieczyszczeń zaczynają przyczepiać się do elektrod, z których są następnie usuwane. Taki sposób działania pozwala na usuwanie z oleju cząsteczek wielkości od 0,05 µm do 100 µm. Procesy elektrostatyczne nie wypływają na zawarte w olejach dodatki. Czystość oleju osiągnięta dzięki temu działaniu powoduje stopniowe obniżanie zawartości osadów, jednocześnie przeciwdziałając ich powrotnemu odkładaniu.
Wirówki
Wirówki oczyszczają oleje, chłodziwa, środki czyszczące. Ich separatory działają zgodnie z fizycznymi zasadami siły odśrodkowej i siły ciężkości. Substancja oczyszczana jest pobierana ze zbiornika, a następnie przepuszczana przez wirówkę. Po oczyszczeniu z niepożądanych cząstek i olejów substancja jest przekazywana do urządzenia produkcyjnego lub też do urządzenia myjącego. Urządzenia te są produkowane zarówno w wersji stacjonarnej jak i mobilnej. Wirówki ze względu na budowę i sposób działania dzielimy na talerzowe wykorzystujące trójfazowy separator talerzowy i bębnowe korzystjące z separatora bębnowego dwufazowego i trójfazowego. W zależności od zapotrzebowania można dobrać odpowiednie separatory o różnej wydajności.
Wyparki
Wyparki to urządzenia wykorzystujące proces odparowania do oddzielenia substancji ciężkich i stałych od substancji lekkich. Umożliwiają oddzielenie zanieczyszczeń od destylatu umożliwiając powtórne wykorzystanie emulsji. Obszar zastosowań wyparek to kąpiele myjące i płuczące, wstępna obróbka lakiernicza, oczyszczanie ścieków, odtłuszczanie. Wyparki charakteryzują się wysoką przepustowością i możliwością pracy w cyklu całodobowym siedem dni w tygodniu. W zakładce Filmy znajduje się animacja przedstawiająca zasadę funkcjonowania tego urządzenia.